A Szelidi-tó
A tó a nevét a víz közvetlen közelében fekvő faluról, illetve annak pusztulása után a közelben elterülő szántóföldi művelésre alkalmas Szelid pusztáról kapta. Szelid falucska a török adóösszeírások szerint az 1540-es években 20-25 családból állt (kb. 100 fő), eszerint átlagos alföldi magyar falu lehetett. A 16. század második felében elpusztult; határát onnantól, mint pusztát mindig a patajiak művelték és mindig Patajhoz tartozott.
A tó nevét legendák is magyarázzák. Az egyik szerint Szelid neve a közeli Várdomb erődítményével és a török hódoltság harcaival függhet össze, ugyanis a török csapatok a magyar túlerőt látva, megállásra és kompromisszumokra kényszerültek, ‘megszelídültek’ ezen a területen. Egy másik legenda szerint Bence vitéz úgy meghajszolta lovait, hogy azok patái elvástak. De miután a lovak hosszasan a tó vizében állva ittak, sebeik gyorsan rendbe jöttek. A legvalószínűbb, hogy a tó neve egyáltalán nincs összefüggésben a szelíd melléknévvel. Minden bizonnyal a szel magyar igetőből származik.






Magyarország közepén az Alföld szívében található ez a több ezer évvel ezelőtti gleccser vájta mederbe beáramló nagy Duna maradványa, ami a közelmúltig időről időre a saját szikes forrásai által élte és éli különleges természeti életét. Nagyjából 5 km hosszú, szélességi itt-ott több száz méter és átlagos vízmélysége 4 méter körüli. Partját leginkább lengedező nádasok szegélyezik, a háborítatlan természetvédelmi területein hatalmas, ősfákkal tarkított, gazdag , színes faunával és flórával. A tó központi, déli része mára már emberi infrastruktúrával ellátott kedvelt üdülőterület. Nyaralóházak, kempingek, szállodák, magánszállások, üzletek, éttermek, vendéglők, sport, szabadidő és szórakoztató létesítmények valamint kiépített, modern strand várja az idelátogatókat. Ugyanakkor, akinek a natúr természeti élmény vagy éppen az eredményes horgászat az idelátogatásának a célja bőven elkalandozhat akár a vízparton vagy vízen csónakázva is az érintetlen, már már mozdulatlan forró nyári paradicsomi világba. A tó körül több kilométeres szakaszon védett, őshonos homoki-kiskunsági természetre lelhet.
Fürdőzés
A talajból sok nátrium-magnézium-karbonát és nátrium-jodid oldódik ki, ezért már a középkorban is sebgyógyításra használták, ma inkább idegrendszeri, hormonális és reumatikus bántalmak kezelésére ajánlják. Vize szagtalan (a gyógyfürdőkkel ellentétben). Habár jelenleg még nem minősített gyógyvíz, üdülőfalu létesült a környezetében és közkedvelt strandterület.

forrás: https://strand.hu/strand/szelidi-strandfurdo-437

A kijelölt strand kiváló infrastruktúrával, parkolóval, büfékkel, játszóterekkel, zuhanyzókkal, öltözőkkel és mosdókkal, és számos kényelmi szolgáltatással várja a strandolni vágyókat.
Ezzel együtt, a tó teljes területén szabad a fürdőzés.
